top of page

ERASMUS+ - Řecko, Finsko, Česko

Taneční skupina Danceversity a její další projekt Erasmus+, tentokrát ve spolupráci s Řeckem a Finskem

Taneční skupina Danceversity Hustopeče se zúčastnila již osmi projektů v rámci programu Erasmus+. V minulých letech se tyto projekty uskutečnily například v Londýně, Barceloně, Soluni nebo Helsinkách. Letos tomu nebylo jinak a tanečnice a tanečníci zavítali do slunného přímořského letoviska Kavala v Řecku, kde strávili na začátku července dny plné koupání, užívání si moře a výborné řecké kuchyně, ale především všichni navázali kontakty s velice aktivním a skvělým tanečním studiem Pirouette v řeckém městě Kavala se spoustou aktivit a perfektně vypracovaným programem projektu mládeže. Účastníky a kamarády byli už potřetí i tanečníci z finských Helsinek, kteří svými nápady a hiphopovým uměním dodávali projektu tu pomyslnou zajímavou třešničku na dortu.


Letošního projektu se společně se skupinou Danceversity účastnila řecká taneční škola Pirouette z Kavaly a finská taneční škola Saiffa Oy z Helsinek. Každá skupina se zabývá jiným tanečním stylem a mimo tanec pro všechny účastníky byly připraveny i další divadelní, poznávací a vzdělávací aktivity neformálního vzdělávání s pestrým a zajímavým projektovým programem. Řecká taneční škola Pirouette pod vedením dvou skvělých lektorek Konstantiny a Fleur připravila pro tanečníky z Hustopečí a Helsinek nabitý taneční rozvrh, při kterém si všichni vyzkoušeli balet, musical, lekci Kangoo jumps, ale také populární řecký tanec Syrtaki, který si poté všichni společně zatančili na náměstí v Kavale. Lektorky z Danceversity Bára a Eliška pak pro tanečníky z Řecka připravily lekci Disco dance, kterému se věnují vedle moderního tance, a hodinu gymnastiky, která je neodmyslitelnou součástí obou těchto stylů. Tanečníci z finských Helsinek přichystali hodinu Break dance, kterému se věnují na velmi vysoké úrovni a pravidelně se ve Finsku účastní velkých tanečních festivalů a battlů.

V rámci projektů Erasmus+ Mládež nehraje důležitou roli pouze získávání nových dovedností a znalostí, ale především neformální přínos těchto programů, a to poznávání mládeže z jiných zemí a kultur a společné sdílení zkušeností a prožitků. Úkolem programu bylo například prezentovat jednotlivé země po stránce historické a geografické, ale čas byl věnován i jejich tradiční hudbě, tanci, divadlu a jídlu nebo malování a prezentaci posterů s tradičními prvky jednotlivých zemí. Hustopečští tanečníci tak měli možnost například ochutnat finské a řecké sladkosti, dozvědět se o historii nebo geografii obou zemí a naučit se základní fráze z cizích jazyků účastníků projektu. Jejich úkolem bylo naopak předat v anglickém jazyce zajímavé informace o České republice a taky Hustopečích jejich vrstevníkům z Finska a Řecka, čehož se děvčata zhostila s velkou kreativitou a zapálením.

Náš charakterem taneční a divadelní projekt vycházel hlavně z priorit programu Erasmus+ 2021 – 2027 a byl zaměřen na rozvoj neformálního vzdělávání a volnočasových aktivit dětí a mládeže, a to konkrétně mládežnické tvůrčí zpracování a porozumění námětu muzikálu se zřetelem na spolupráci s mládežníky jiné víry a kultury a jeho odraz a realizaci v multikulturním evropském prostředí. Nakonec šlo i o částečnou veřejnou prezentaci umělecké aktivity – tanečně – divadelní sekvence z chystaného muzikálu ve spolupráci s řeckými a finskými tanečníky a divadelníky. Všichni pracovali v multikulturním prostředí a využívali svoje jazykové schopnosti, hlavně angličtinu. Vše bylo spojeno s poznáváním historie, literatury, tradic a kultury. Projekt byl nazván Divadelní spolupráce on-line, aneb jak připravit a realizovat super muzikál pro ,,lepší časy", a to především proto, že nedílnou součástí projektu byla přípravná fáze, která probíhala mezi všemi třemi studii před samotnou výměnou mládeže v Řecku v online prostředí.

Určitě si všichni tanečníci z pobytu v řecké Kavale přivezli domů spousty zážitků a nových přátelství a my jim děkujeme za jejich účast a těšíme se na další zahraniční výjezdy, které jsou vždy velkým zpestřením běžné taneční sezóny! Svoje zkušenosti, fotografie a videa nejen z uvedeného projektu bude TS Danceversity a Spolek dětí a mládeže Duhový svět prezentovat na akci ,,Erasmus days EU“, který je už poněkolikáté organizován DZS Praha a ten bude probíhat v pátek 13.10.2023 v Centru volného času Hustopeče na Pavučině.

Taneční skupina Danceversity bude od září otevírat novou taneční sezónu a nabírat také nové zájemce o soutěžní tancování i naše skvělé projekty nejen Erasmus+. Všechny informace včetně rozpisu tréninků lze najít na stránkách www.danceversity.cz.


Bc. Vrbová Eliška, Mgr. Komoňová Věra
34 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page